Integrator systemów inteligentnych budynków
Kalendzarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

REFLEKTOMETR TDR2000/2

Cechy szczególne

  • Zakresy pomiarowe od 50m do 16km
  • Dwa wejścia dla pomiarów porównawczych dobrej pary ze złą. Używając jednego portu jako wyjściowego i drugiego, jako wejściowego łatwo mogą być zlokalizowane miejsca skrzyżowań powodujących przesłuchy.
  • Pomiary różnicowe identyfikują różnice między dobrą i złą parą w czasie rzeczywistym. Jest to idealny pomiar do lokalizowania chwilowych problemów w linii.
  • Możliwość detekcji uszkodzeń na samym początku kabla. Balansowane porty wejścia i wyjścia zapewniają znaczącą redukcję zniekształceń, występujących zwykle w kablach typu skrętka. Przebiegi są czyste i łatwe do odczytania.
  • Idealny do badań kabli telekomunikacyjnych, telewizyjnych, sieci komputerowych, energetycznych
  • Wewnętrzna pamięć 15 przebiegów
  • Interfejs RS-232 transmituje zmagazynowane dane, umożliwiając dokonanie wydruków ekranów na drukarce oraz dzięki dostępnemu oprogramowaniu transmisję zmagazynowanych danych w obu kierunkach do i z PC.
  • Funkcja “Lupa”
  • Regulacja długości impulsu
  • Duży o wysokiej rozdzielczości wyświetlacz LCD
  • Obudowa pyło- i wodoszczelna wg IP-54 zapewnia działanie w trudnych warunkach atmosferycznych często spotykanych w praktyce
  • Menu pomocy pełni rolę przewodnika po funkcjach TDR
  • Menu w języku polskim

Opis:

Reflektometr produkcji Meggera typu TDR2000/2 jest przyrządem niezwykle zaawansowanym technicznie, który potrafi identyfikować szeroki zakres uszkodzeń kabli.

Przyrząd wykorzystuje technikę nazywaną “Time Domain Reflectometry”  (w skrócie TDR), znanej również pod nazwą radaru kablowego. Wąskie impulsy energii elektrycznej są nadawane do kabla. Impuls przemieszcza się wzdłuż kabla z prędkością zależną od materiału izolacji kabla. Zmiany w impedancji kabla będą powodowały powstawanie (proporcjonalnych do zmiany impedancji) impulsów odbitych, które przyrząd następnie wyświetla na ekranie. Uszkodzenia kabli, słabe punkty łączeń lub brak ciągłości powodują zmiany w impedancji kabli.

Przyrząd Megger® TDR2000/2 może być używany dla dowolnego kabla, składającego się przynajmniej z dwóch odseparowanych metalowych elementów, jeden z nich może być osłoną lub ekranem kabla.

Dwa wejścia oraz duży wyświetlacz graficzny umożliwiają wykonywanie szerokiego zakresu pomiarów porównawczych pomiędzy parami kabli lub wcześniej zapamiętanymi wynikami. Przyrząd posiada 15 pamięci przebiegów, co umożliwia wyświetlenie wcześniej wykonanych pomiarów. Dołączona płyta CD z programem TraceMaster, poprzez łącze szeregowe, pozwala użytkownikowi na transmisję zmagazynowanych danych z przyrządu do PC,  z PC do przyrządu oraz zmieniać język przyrządu. Oprogramowanie TraceMaster pozwala również na dokonywanie wygodnej analizy zaimportowanych do PC przebiegów.

Wartość współczynnika VF (stosunek szybkości impulsów w danym kablu do szybkości światła) może być regulowany z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku w celu dopasowania się do badanego kabla, umożliwiając w ten sposób bezpośredni i dokładny odczyt wyniku pomiaru odległości. W celu umożliwienia wykrywania
szerokiego spektrum uszkodzeń, wzmocnienie przyrządu jest w pełni regulowane, co z kolei umożliwia wykrywanie drobnych uszkodzeń wzdłuż całej długości kabla. Miejsce uszkodzenia może być dokładnie zmierzone dzięki funkcji lupa.

Inne opcje
Ustawienia zawierają zmianę jednostek odległości z metrów na stopy, jednostkę współczynnika VF ze współczynnika na metry na mikrosekundę. Kontrast wyświetlacz jest w pełni regulowany, w celu kompensacji różnych stanów oświetlenia. Podświetlenie pomaga w odczytach, w warunkach słabego oświetlenia.

Jeżeli użycie przyrządu okazuje się za trudne, wtedy można skorzystać z funkcji pomocy wyświetlanej bezpośrednio na ekranie. Baterie (lub akumulatorki) zasilające przyrząd są umieszczone w pojemniku w tylnej części obudowy, której pokrywka jest mocowana dwoma wkrętami. Baterie są umieszczone w koszyczku, który solidnie je utrzymuje i umożliwia szybką wymianę na zestaw świeżo naładowany. Przyrząd może być zasilany przez 8 sztuk baterii LR6 (AA) manganowych-alkalicznych, niklowo-kadmowych lub niklowo-metalowo-wodorkowych. Wszystkie ogniwa muszą być tego samego typu. Wszystkie elementy sterowania zostały tak rozmieszczone, aby przyrząd był łatwy w użyciu oraz żeby łatwo było nauczyć się jego obsługi.

Zastosowania

Rozbudowane możliwości TDR2000/2 czynią z niego idealne narzędzie dla wymagających zastosowań przy badaniu kabli.

TELEKOMUNIKACJA

TDR2000/2 dostarcza szybkie i dokładne wyniki kiedy rozwiązywane są problemy związane z transmisją. TDR pokazuje graficzne odtworzenie ścieżki transmisji, identyfikując miejsce uszkodzenia.

Oprócz lokalizowania uszkodzeń, TDR2000/2 identyfikuje stany aktywności linii takie, jak: podsłuchy, rozgałęzienia, obciążenia indukcyjne i transformatory, sieci pojemnościowe, miejsca łączeń, nasycenia wodą i skrzyżowania.

Obszary stanów takich, jak wilgoć, pofałdowania, skręcenia i podobne zakłócenia mogą generować “szum”, który zasłania małe uszkodzenia na ekranie TDR. Pojedyncze wejście przyrządu identyfikuje początkowe zakłócenia, ale może nie być w stanie dokładnie zidentyfikować nieznacznych uszkodzeń, znajdujących się poza tymi inicjującymi zakłóceniami.

TDR2000/2 dostarcza możliwość odnajdywania tych złożonych uszkodzeń. Dzięki tym zaawansowanym cechom miernika możliwe jest:

  • Porównywanie dobrej pary z parą uszkodzoną i wyświetlenie różnicy pomiędzy parami.
  • Eliminację zakłóceń lub niepożądanych odbić takich, jak te, które powodowane są przez wodę w linii.
  • Lokalizację punktów skrzyżowań (powodujących przesłuchy) przez nadawanie do jednej pary i odbieranie sygnału z innej pary
  • Zapamiętanie i wyświetlanie przebiegów, kiedy jest to wymagane, przez złożone procedury, używając 15 wewnętrznych pamięci.

CATV

Idealny do badań fizycznej integralności kabli tworzących sieć. Charakterystyczne stany kabli, jakie mogą być identyfikowane to: zagięcia, pofałdowania, nacięcia, zwarcia, podłączenia, pęknięcia i nasycenia wodą.

Przyrząd umożliwia również lokalizowanie miejsc nielegalnych podłączeń.

ENERGETYKA

TDR2000/2 jest idealnym narzędziem do identyfikowania uszkodzeń w kablach NN, ma wbudowany filtr separujący dzięki czemu może być używany przy badaniach kabli będących pod napięciem.

Przyrząd wysyła niskonapięciowe impulsy o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu jest bezpieczny w użyciu dla innych podłączonych mierników.

Przyrząd wyraźnie identyfikuje takie stany, jak upalenia w przewodnikach aluminiowych, zwarcia między fazami, różnorodne stany łączeń oraz transformatory. TDR2000/2 może również dokładnie identyfikować jakiekolwiek istniejące nielegalne podłączenia